Türkiye Cumhuriyeti

Melburn Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yurtdışında Oy Kullanılmasına İlişkin Duyuru (4) , 13.06.2014

1) SEÇİM TARİHLERİ: Yurtdışında vatandaşlarımız ilk kez 31 Temmuz-2 Ağustos 2014  tarihlerinde (birinci tur); gerektiği takdirde ikinci turda 17-19 Ağustos 2014 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanacaktır.

 

YERİ: St. Kilda Town Hall (Carlisle St ve Brighton Rd-Nepean Highway köşesi, sütunlu beyaz bina)

99a Carlisle Street St Kilda VIC. 3182

Port Phillip City Council

 

SAATİ:  08:00-17:00 saatleri arasında oy kullanılacaktır.

 

2) Bu çerçevede, Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın seçimlerde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları  ve “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olup olmadıklarını önceden Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden  (https://www.ysk.gov.tr) kontrol etmeleri gerekmektedir.

 

- Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kaydı bulunmayan vatandaşlarımızın 9 Temmuz 2014 tarihine kadar  Başkonsolosluğumuza müracaatla adres beyanında bulunmaları gerekmekte olup, anılan başvuru şahsen veya posta yolu (adres beyan formu ve nüfus cüzdanı örnekleri ile) de yapılabilmektedir. Başkonsolosluğumuza bu tarihten sonra posta ile ulaşan başvuruların işleme alınması mümkün olamayacaktır.

 

-Başkonsolosluğumuz görev bölgesini oluşturan eyaletlerde (Viktorya, Batı Avustralya, Güney Avustralya ve Tazmanya) ikamet eden vatandaşlarımız, yukarıda kayıtlı sandık mahallinde oy kullanacaktır. Başka yerde sandık kurulması hukuken mümkün değildir.

 

-Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımızın oy kullanmak için randevu almaları gerekmektedir
. Oy verme günleri iki zaman dilimine bölünmüş olup (08.00-12.30; 12.30-17.00), https://www.ysk.gov.tr
üzerinden “SEÇSİS Oy Verme Günü Belirleme Sistemi”ne girerek istenilen gün ve saat dilimini seçmek mümkündür. Sözkonusu işlem 21 Temmuz 2014  (Türkiye saatiyle 08.00’de başlayacak) ile 25 Temmuz 2014  (Türkiye saatiyle saat 17.00’de sona erecektir) tarihleri arasında yapılabilecektir.

 

-Oy verme gününü belirlemeyen seçmenler için oy verme gün ve saat aralığı ile oy kullanacakları sandıklar Sistem tarafından belirlenecektir.

 

-Usulüne uygun olarak zamanında adres beyanı yapmış olan vatandaşlarımızın oy kullanmaya gelirken  T.C. Kimlik Numaralarını gösteren  nüfus cüzdanlarını  veya pasaportlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Üzerinde TC kimlik numarası bulunmayan eski tür nüfus cüzdanları veya pasaportlar ile oy kullanmak mümkün olamayacaktır.

 

-Oy kullanmaya özel araçlarıyla gelecek vatandaşlarımızın “St Kilda Town Hall” içinde veya çevresinde bulunan ücretsiz/ücretli park yerlerini kullanmaları mümkündür.  
 

-Trenle gelen vatandaşlarımız Balaclava İstasyonunda inerek, tramvay kullanacak vatandaşlarımız ise 3, 3a, 16 ve 79 numaralı tramvaylar ile  “St Kilda Town Hall/Carlisle Street” durağında inerek oy verme yerlerine ulaşabileceklerdir.

 

3) Yüksek Seçim Kurulu ilgili kararında, belirlenen oy verme gününde oyunu kullanamayan seçmenlerin, sadece gümrük kapılarında kurulan sandıklarda oylarını verebilecekleri  belirtilmektedir. Gümrük kapılarımızda aşağıda sunulan tarihlerde oy kullanmaları da mümkündür.

 

*Gümrüklerde birinci tur oy verme işlemi:  26 Temmuz 2014 - 10 Ağustos 2014

*Gümrüklerde ikinci tur oy verme işlemi:  17 Ağustos 2014 - 24 Ağustos 2014

 

4) Seçimlerle ilgili olabilecek gelişmeleri takip edebileceğiniz güncel duyurularımız Başkonsolosluğumuz web sitesinde (http://melburn.bk.mfa.gov.tr/ Default.aspx), ayrıca Twitter  ve Facebook sayfalarında (T.C. Melburn Başkonsolosluğu ismi ile ulaşılabilir) yayınlanmaya devam edilecektir.

 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

 

T.C. Melburn Başkonsolosluğu