Türkiye Cumhuriyeti

Melburn Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yurtdışında Oy Kullanılmasına İlişkin Duyuru (5) , 26.06.2014   

Yurtdışında Oy Kullanılmasına İlişkin Duyuru (5)

 

SEÇİM TARİHİ VE YERİ:

1)Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, görev bölgemizde “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı vatandaşlarımızın ilk kez 31 Temmuz-2 Ağustos 2014  tarihlerinde (birinci tur); gerektiği takdirde ikinci turda 17-19 Ağustos 2014 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanacakları önceki duyurularımızda iletilmiş ve oy kullanacakları yerin, “St. Kilda Town Hall (Carlisle St ve Brighton Rd-Nepean Highway köşesi, sütunlu beyaz bina), 99a Carlisle Street St Kilda VIC. 3182 Port Phillip City Council” adresinde bulunduğu bildirilmişti.

 

OY KULLANMA GÜNÜ İÇİN İNTERNETTEN RANDEVU ALINMASI:

2) Ayrıca, oy kullanacak vatandaşlarımızın 21 Temmuz (Türkiye saati ile 08.00’den itibaren) – 25 Temmuz 2014 (TSİ 17.00’de sona erecektir) tarihleri arasında, Yüksek Seçim Kurulu’na ait www.ysk.gov.trinternet adresinden 
(SEÇSİS Oy Verme Günü Belirleme Sistemi) oy verme günü ve saatini belirleyerek randevu almaları gerektiği
, randevu almayan vatandaşlarımızın oy verme günlerinin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından otomatik belirleneceği ve bu randevulara ilişkin bilgilerin YSK sitesinden mutlaka kontrol edilmesi gerektiği duyurularımızda hatırlatılmıştı.

 

AYRICA BİLDİRİM YAPILMAYACAKTIR:

3) Yurtdışı seçmen olarak kayıtlı vatandaşlarımıza seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıkları, kayıtlı iseler nerede ve ne zaman oy kullanacakları ile ilgili olarak posta yoluyla veya başka bir şekilde bildirim yapılmayacaktır.

 

Yurtdışı seçmenler seçmen kütüğüne kayıt durumlarını, oy verecekleri zamanı, yeri ve sandık numarasını öğrenmekle bizzat mükelleftirler.

 

İTİRAZ VE DÜZELTME:

4) Vatandaşlarımızın seçmen bilgilerini YSK internet sitesinden kontrol ederek, var ise itirazlarını 2-9 Temmuz 2014  tarihleri arasında Başkonsolosluğumuza Adres Beyan Formu ve bir dilekçe ile şahsen bildirmeleri gerekmektedir. İtirazlar Başkonsolosluğumuzca e-posta yoluyla Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu’na iletilecektir. 9 Temmuz 2014  günü Türkiye saati ile 17.00’den sonraki itirazların  Yüksek Seçim Kurulu’nca işleme alınması mümkün değildir.

 

RANDEVU GÜNÜ DIŞINDA OY KULLANILAMAYACAKTIR:

5) Yüksek Seçim Kurulu’nca, seçmenlerin randevularının olduğu gün dışında oy kullanamayacakları, randevularının bulunduğu tarihten sonra gelen vatandaşlarımızın yurtdışı temsilciliklerimizde oy kullanma haklarını kaybedecekleri, sadece gümrüklerde

oy kullanma haklarının (1. Tur için 26 Temmuz – 10 Ağustos 2014; 2. Tur için 17 Ağustos – 24 Ağustos 2014 tarihleri arasında ) devam edeceği bildirilmiştir.

 

OY KULLANMA SAATLERİ:

6) Yukarıda belirtilen adreste oy verme işlemleri Avustralya saati ile 08.00-17.00 arasında olacaktır. Saat 17.00’den önce geldikleri halde  sıra olması nedeniyle zamanında oy kullanamayan vatandaşlarımızın kimlikleri görevlilerimiz tarafından toplanarak oylarını kullanmaları sağlanacaktır. Saat 17.00’den sonra gelen vatandaşlarımızın ise oy kullanmaları mümkün olamayacaktır
 

SEÇMENLERİN YANINDA BULUNDURACAKLARI KİMLİK BELGESİ:

7) Adres beyanı yapmış olan seçmen vatandaşlarımızın oy kullanma yerine üzerinde TC Kimlik Numarası bulunan Türk nüfus cüzdanının aslı veya üzerinde TC Kimlik Numarası bulunan yeni tip Türk pasaportunun aslı ile gelmeleri gerekmektedir. Avustralya pasaportu, ehliyeti veya üzerinde TC Kimlik Numarası bulunmayan veya sonradan elle yazılmış Türk kimliği ile oy kullanmak mümkün değildir.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

 

T.C. Melburn Başkonsolosluğu

 

Adres: 24, Albert Road, South Melbourne VIC 3205 Avustralya, 
Telefon: + 61 3 96966046 Faks: + 61 3 96966104