Türkiye Cumhuriyeti

Melburn Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yurtdışında Oy Kullanılmasına İlişkin Duyurumuz , 17.07.2014 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 

T.C. MELBURN BAŞKONSOLOSLUĞU

 

 

Tarih: 17.07.2014                                         Sayı : 2014 / 39

 

 

Yurtdışında Oy Kullanılmasına İlişkin Duyuru

 

 

Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, görev bölgemizde “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı vatandaşlarımızın 31 Temmuz (Perşembe), 1 Ağustos (Cuma) ve 2 Ağustos (Cumartesi) 2014 tarihlerinde (3 gün)

oylarını kullanabilmelerini teminen aşağıdaki hususların vatandaşlarımıza bir kez daha hatırlatılmasında yarar görülmektedir.


 

OY KULLANMA GÜNÜ İÇİN İNTERNETTEN RANDEVU ALINMASI:

Yüksek Seçim Kurulu tarafından, adres beyanı yaptırmış olan vatandaşlarımızın “ www.ysk.gov.trinternet sitesinden üç seçim gününden biri için randevu almaları gerektiği bildirilmiştir. Randevu alma (oy verme günü belirleme) sistemi  21 Temmuz günü,  Türkiye saati ile 08.00’den itibaren işleme açılacak ve25 Temmuz 2014 günü,  Türkiye saati ile 17.00’de sona erecektir.

 

OY VERME GÜNÜNÜN BELİRLENMESİ:

Vatandaşlarımız YSK internet sitesinde T.C. kimlik numarası, doğum tarihi ve aile sıra numarasını girmek suretiyle , kendisiyle birlikte kolaylık sağlayacak şekilde, aynı temsilcilikte kayıtlı 5 (beş) seçmenin  de sadece T.C. kimlik numaralarını girerek oy verme gününü belirleyebilecektir. Oy verme gününün güncellenmesi veya iptal edilmesi işlemini ise her seçmen sadece kendisi için yapabilecektir. Vatandaşlarımız, randevu verilen zaman diliminde (08.00-12.30 veya 12.30-17.00) oylarını kullanabileceklerdir. 

 

OY VERME GÜNÜNÜ İNTERNETTEN KENDİLERİ BELİRLEYEMEYEN VATANDAŞLARIMIZ:

Sözkonusu internet adresinden randevu alamayan vatandaşlarımızın üç günden hangisinde   oy kullanabilecekleri sistem tarafından belirlenecektir. Vatandaşlarımız 26 Temmuz 2014 tarihinden itibaren  Yüksek Seçim Kurulu’nun   www.ysk.gov.tr  internet sayfasına girerek hangi gün oy kullanabileceklerini  sistemden kontrol edebileceklerdir.

Ayrıca, Yüksek Seçim Kurulu internet sayfasında e-posta adresini kaydeden  vatandaşlarımızın sandık bilgileri 26 Temmuz 2014 tarihinden itibaren YSK tarafından e-posta adreslerine iletilecektir.
 

RANDEVU GÜNÜ DIŞINDA OY KULLANILAMAYACAKTIR:

Yüksek Seçim Kurulu’nca, seçmenlerin randevularının olduğu gün dışında oy kullanamayacakları , randevularının bulunduğu tarihten sonra gelen vatandaşlarımızın yurtdışı temsilciliklerimizde oy kullanma haklarını kaybedecekleri, sadece gümrüklerde  oy kullanma haklarının (1. Tur için 26 Temmuz – 10 Ağustos 2014; 2. Tur için 17 Ağustos – 24 Ağustos 2014 tarihleri arasında ) devam edeceği bildirilmiştir.

YURTDIŞI SEÇMEN ÇAĞRI MERKEZİ

Yurtdışındaki seçmenlerin bulundukları ülkede oy kullanmalarını teminen yapılan hazırlıklar kapsamında, vatandaşlarımızı aydınlatmak  ve sorularını yanıtlamak amacıyla  Yüksek Seçim Kurulu tarafından “+90 312 444 99 75”  telefon numarası ile “Yurtdışı Seçmen Çağrı Merkezi”  oluşturulmuştur. Anılan Çağrı Merkezinin Türkiye saati ile 09.00-12.30 ; 13.30-18.00 arasında  hizmet verdiği bildirilmiştir.

 

OY KULLANMA SAATLERİ:

Oy verme işlemleri Avustralya saati ile 08.00-17.00 arasında olacaktır. Saat 17.00’den önce geldikleri halde  sıra olması nedeniyle zamanında oy kullanamayan vatandaşlarımızın kimlikleri görevlilerimiz tarafından toplanarak oylarını kullanmaları sağlanacaktır. Saat 17.00’den sonra gelen  vatandaşlarımızın ise oy kullanmaları mümkün olamayacaktır

 

SEÇMENLERİN YANINDA BULUNDURACAKLARI KİMLİK BELGESİ:

Adres beyanı yapmış olan seçmen vatandaşlarımızın oy kullanma yerine üzerinde TC Kimlik Numarası bulunan Türk nüfus cüzdanının aslı  veya üzerinde TC Kimlik Numarası bulunan yeni tip Türk pasaportunun aslı ile gelmeleri gerekmektedir. Avustralya pasaportu, ehliyeti veya üzerinde TC Kimlik Numarası bulunmayan veya sonradan elle kimlik numarası yazılmış Türk kimliği ile oy kullanmak mümkün değildir.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

 

T.C. Melburn Başkonsolosluğu

 

 

 

 

 

Adres: 24, Albert Road, South Melbourne VIC 3205 Avustralya, 
Telefon: + 61 3 96966046 Faks: + 61 3 96966104