Türkiye Cumhuriyeti

Melburn Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Melburn “shrine Of Remembrance” Abidesinde Inşa Edilmekte Olan Gelibolu Galerisi’ne Desteğimiz , 20.07.2014

ANZAC 100.Yıl anma törenlerine dair yapılmakta olan hazırlıklar çerçevesinde, Melburn “Shrine of Remembrance” Abidesinde yapılmakta olan kapsamlı yenileme çalışmaları bağlamında, anıtın içinde inşa edilmekte olan Gelibolu köşesine, Avustralya Türk toplumu adına, Hükümetimiz 10,000 (Onbin) Dolar katkıda bulunmuştur.

 

Abide Mütevelli Heyeti Başkanı Emekli Hava Tümgeneral Chris Spence, CEO Denis Baguley, Abide Vakfı Müdürü Laurence Joseph ve "Gelibolu'nun Dostları" (Friends of Gallipoli - FOG) adlı STK'nın Başkanı Dr. Vecihi Başarın'ın hazır bulunduğu, Avustralya Türk basınının da iştirakıyla 18 Temmuz 2014 günü sabah saat 11:00’de Abide'de düzenlenen bir törende, katkımız çek olarak Başkonsolos S.Mehmet Apak tarafından Mütevelli Heyeti Başkanı (E)Tümgeneral Chris Spence’e teslim edilmiştir.

 

Törende, Mütevelli Heyeti Başkanı (E)Tümgeneral Spence ve Başkonsolos S.Mehmet Apak tarafından kısa birer konuşma yapılmış, konuşmalarda iki ülkenin paylaştığı ortak tarih noktası ve değerler kapsamında katkıdan duyulan memnuniyet dile getirilmiş; ayrıca Gelibolu köşesine toplumumuz adına T.C. Melburn Başkonsolosluğunca sağlanan desteğin, Victoria’da yaşayan Türk toplumunun Avustralya’ya entegrasyonunun iyi bir göstergesini teşkil ettiği ve ANZAC’ın 100. yıl etkinliklerine toplumumuzun katkılarından biri olarak sağlandığı kaydedilmiştir.

Sözkonusu projenin 11 Kasım 2014 tarihinde resmi bir törenle açılması planlanmaktadır.

 

Çanakkale Savaşları’nın/ANZAC’ın 100. yılı etkinlikleri çerçevesinde, toplumumuz adına Gelibolu Galerisi projesine ülkemizin sağladığı sembolik değeri yüksek ve kalıcı destek, anıtın ziyaretçi kısmında yer alacak sponsorlar bölümündeki panoda yazılacak, Atatürk’ün ANZAC annelerine hitaben söylediği ünlü sözler üç boyutlu topografik ve interaktif Gelibolu haritasının arkasında uygun bir bölümde yer alacak ve desteğimiz yıllık raporda kaydedilecektir.  

Saygıyla duyurulur.

T.C. Melburn Başkonsolosluğuİlgili Dosyalar :

- DSC_0068 B.JPG

- DSC_0094 B.JPG

- DSC_0097 B.JPG